SZANOWNI RODZICE!

Zwracamy się do Was, ponieważ nasi uczniowie czytają coraz mniej i coraz gorzej. Nikogo nie trzeba przekonywać, że o rozwoju umysłu młodego człowieka w znacznej mierze decyduje czytanie książek.

Czytanie:

 

Ø  stymuluje mózg,

Ø  wzbogaca słownictwo,

Ø  poprawia pamięć,

Ø  uczy myślenia, rozumienia świata,

Ø  chroni przed uzależnieniem od telewizji i komputera

Ø  kształtuje wyobraźnię i wrażliwość.

 

 

Literatura gromadzi to, co najpiękniejsze i najbardziej ważne ułatwia zrozumienie i stosowanie norm i zasad współżycia z innymi ludźmi, wspomaga dorosłych w działaniach wychowawczych. Książka bierze na siebie część naszego osobistego kontaktu i porozumienia z młodym pokoleniem, przekazuje mu nasze przemyślenia i uczucia.

Ta piękna teoria nie ma niestety odbicia w ponurej rzeczywistości. Książka dla wielu polskich uczniów to wróg nr 1. Czytanie traktowane jest jak zło konieczne. Brak wśród  młodzieży mody na czytanie. Młodzi ludzie nie są świadomi, że wyrządzają sobie ogromną krzywdę. Jednak naszym obowiązkiem : rodziców, wychowawców, nauczycieli, bibliotekarzy jest mądre czuwanie nad młodzieżą i wskazywanie jej tego, co dobre i pożyteczne.

Jednym z najważniejszych wniosków z badań czytelnictwa Polaków jest odejście od przekazywania zaciekawienia czytaniem przez dom rodzinny. Dwadzieścia lat temu mieliśmy ok. 300 tys. studentów - teraz studiuje ponad 2 miliony osób, a wskaźnik czytelnictwa spadł. Oznacza to, że mechanizmem napędzającym czytanie nie była dostępność uczelni i możliwości dalszej edukacji, ale rodzina.

Niestety coraz częściej współczesna rodzina mimo ogólnie wyższego poziomu wykształcenia, zaniedbuje systematyczne wpajanie dziecku zamiłowania do książek. Zapracowani i zmęczeni rodzice nie znajdują czasu na kształtowanie nawyku codziennego obcowania z książką. Bardzo szybko pojawiają się wtedy potencjalni rywale książki: telewizja, filmy video czy gry komputerowe.

Bez rodziców nie ma czytania

Rodzinne odkrywanie literatury może być prawdziwą frajdą, jeśli rodzic podejdzie do całej sprawy z entuzjazmem. Literacki świat można odkrywać na szereg różnych sposobów:

- Pojawiły się  audiobooki, dzięki którym można się wsłuchać w ulubioną książkę razem z synem lub córką. Słuchanie książek z czasem przerodzi się w ich czytanie.

- Wielu rodziców podsuwa nastolatkom książkę, czy to wypożyczoną z biblioteki, czy to kupioną w księgarni. Staje się ona często pięknym prezentem na różne okazje. Umożliwia to dziecku tworzenie swojej własnej biblioteczki.

- rozmowa na temat  lektury może być pierwszym krokiem ku poznaniu myśli i zainteresowań własnego dziecka.

Czytanie z rodzicami niesie ze sobą wielkie korzyści dla całej rodziny. Tworzy więź, daje możliwość lepszego wzajemnego poznania się i zrozumienia, a także siłę do pokonywania trudności życiowych, wielu pokus i zagrożeń. Wspólne, rodzinne  czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek.

Nauczyciel bibliotekarz Jolanta Staniszewska