ROK 2016/2017Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017


1 września to dzień, w którym nieodwołalnie kończą się wakacje i wszyscy wracają do szkolnej rzeczywistości. W tym roku uroczysty apel rozpoczynający rok szkolny 2016/2017 prowadzili nasi koledzy z klasy III a, którzy przygotowywali się do wystąpienia pod czujnym okiem Pań: U. Zaremby, B. Łukasińskiej, E. Gabinowskiej – Dziadczyk. Spotkaniu przewodniczyła Pani Dyrektor Elżbieta Kudaj, która w swoim przemówieniu powitała nas wszystkich bardzo serdecznie, życząc wszystkim zapału do pracy oraz sukcesów, cierpliwości i dociekliwości w zdobywaniu wiedzy. Szczególną uwagę poświęciła naszym nowym kolegom, czyli uczniom pierwszych klas. 1 września to również tragiczna data w historii naszego kraju. Pani Dyrektor przypomniała młodzieży o wydarzeniach, które rozegrały się na ziemiach polskich we wrześniu 1939 roku i zapoczątkowały II wojnę światową oraz podkreśliła potrzebę poznawania historii własnego narodu.Wystawa „BOHATERON”


Tysiące żyć za Twoje jedno. Tysiące osób za Ciebie. Żebyś dzisiaj mógł cieszyć się słońcem poranka, beztroską wakacji, marzeniem o przyszłości. Za to, żebyś mógł budzić się i zasypiać w wolnym kraju. To taki drobny gest - powiedzieć "dziękuję". Podziękuj dzisiaj i Ty, za wszystko, co tylko zapragniesz, Powstańcom. Wyślij kartkę, napisz list. To tak niewiele, a zarazem tak dużo. „BOHATERON” to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Akcja trwa do 2 października 2016 roku. Do tego dnia każdy z nas może wysłać pocztówkę, laurkę, list, rysunek, zdjęcie z podziękowaniem żyjącym Powstańcom. ź sierpnia ź944 roku, o godzinie 17:00, nazwanej „godziną W” wybuchło powstanie warszawskie. Walki trwały do 2 października, 63 dni. Do walki ruszyła ludność cywilna – ludzie młodzi, w kwiecie wieku, a nawet dzieci oraz zawodowi żołnierze i dowódcy, którzy wykazali się niesamowitym heroizmem, zacięciem, patriotyzmem, szlachetnością, dojrzałością i bohaterstwem. W tymże zrywie śmierć poniosło co najmniej 150 tysięcy mieszkańców cywilnych, 18 tysięcy powstańców i ponad 10 tysięcy żołnierzy AK. Chcąc upamiętnić patriotyzm, poświęcenie i odwagę powstańców warszawskich, w szkole została zorganizowana wystawa poświęcona ich pamięci. Uczniowie wzięli również udział w akcji BOHATERON wysyłając 78 kartki. Wystawę przygotowały panie W. Rogut i A. Morawiec.


I POWIATOWY MITYNG LEKKOATLETYCZNY
IM. RYSZARDA KACZOROWSKIEGO
O PUCHAR STAROSTY BEŁCHATOWSKIEGO.


16 września 2016 r. na stadionie Powiatowego Centrum Sportu odbył się I POWIATOWY MITYNG LEKKOATLETYCZNY IM. RYSZARDA KACZOROWSKIEGO O PUCHAR STAROSTY BEŁCHATOWSKIEGO. Zawody miały na celu popularyzację i upowszechnianie lekkiej atletyki jako zdrowej i najprostszej formy aktywnego wypoczynku wśród dzieci i młodzieży. Startowała młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, a gościem specjalnym był Artur Partyka, były znakomity skoczek wzwyż, medalista olimpijski. W klasyfikacji ogólnej nasi uczniowie zajęli odpowiednio:
Maria Stanisławska – I miejsce (skok w dal)
Natalia Studziżur - I miejsce (pchnięcie kulą)
Marcin Gruszczyński – I miejsce (bieg na 60 m)
Klaudia Gawron – II miejsce (skok wzwyż)
Wojtek Felisiak – II miejsce (skok w dal)


XVI Dni Papieskie


Hasłem XVI Dni Papieskich, obchodzonych 9 października były słowa
„Bądźcie świadkami miłosierdzia”
W całym kraju, ale także poza jego granicami sprawowanie były Msze święte, organizowane koncerty, happeningi oraz spotkania propagujące nauczania św. Jana Pawła II
Z okazji XVI Dni papieskich w szkole została otwarta wystawa pokonkursowa „Poezja Jana Pawła II na obrazach”
Wystawę przygotowały panie B. Łukasińska i A. Morawiec


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


14 października, na podłodze przed pokojem nauczycielskim, pojawiły się dziwne ślady

Dokąd one prowadzą - głowili się wszyscy.
Udaliśmy się tym tropem i... ...ku naszemu zdziwieniu ujrzeliśmy ...
wystawę z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotował Samorząd Szkolny
pod kierownictwem pani Wioletty Rogut


UCZNIOWIE NASZEGO GIMNAZJUM
W TENISIE STOŁOWYM


Na przełomie października i listopada, w ramach Gimnazjady 2016/2017, odbyły się Mistrzostwa Województwa w tenisie stołowym.
Drużyna chłopców w składzie: Adrian Rejmicz, Remigiusz Górecki i Jakub Kuśmierek reprezentowała naszą szkołę na wszystkich poziomach zawodów zajmując odpowiednio:
I miejsce na szczeblu miejskim
II miejsce na szczeblu powiatowym
V miejsce w półfinałach Mistrzostw Województwa


GIMNAZJADA 2016/2017
W TENISIE STOŁOWYM


W listopadzie, w PG ź, odbyły się turnieje piłki ręcznej dziewcząt i chłopców w ramach GIMNAZJADY 2016/2017.
Zawody chłopców na szczeblu miejskim turnieju miały miejsce 5 XI, a wzięły w nich udział PG 1, PG 2, PG 3, PG 4, PG 5.
Klasyfikacja końcowa spotkania wyglądała następująco:
Miejsce I – PG 1
Miejsce II – PG 3
Miejsce III – PG 5
Miejsce IV – PG 4
Miejsce V – PG 2

W Mistrzostwach Bełchatowa dziewcząt, które odbyły się 8 XI, udział wzięły: PG 1, PG 3, PG 4, PG 5. Klasyfikacja końcowa spotkania wyglądała następująco: Miejsce I – PG 3
Miejsce II – PG 1
Miejsce III – PG 5
Miejsce IV – PG 4
Na szczeblu powiatowym chłopców 9.XI nasze Gimnazjum walczyło z PG1. Nasi chłopcy niestety przegrali turniej i nie zapewnili sobie awansu do półfinału wojewódzkiego. Ale i tak wielkie .
Skład drużyny piłki ręcznej dziewcząt:
Natalia Studziżur
Kinga Berkowska
Maria Stanisławska
Klaudia Gawron
Dominika Pszczanek
Sandra Klimczak
Wiktoria Mastalerz
Natalia Raj
Martyna Michalska
Paulina Maleńczyk

Skład drużyny piłki ręcznej chłopców:
Wojtek Felisiak
Paweł Żurek
Mateusz Walaszczyk
Piotr Siewier
Igor Kaźmierczak
Marcin Gruszczyński
Konrad Piotrowski
Sebastian Lesiak
Remigiusz Górecki
Krystian Cypel
11 LISTOPADA W NASZEJ SZKOLE
I MIEśCIE


10 listopada, w przeddzień 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w szkole odbyły się nietypowe obchody święta. Nietypowe, gdyż nie miały one formy akademii, lecz były „żywą lekcją historii”. Pomysłodawczyni i jednocześnie prowadząca, pani Wioletta Rogut, spotkała się z poszczególnymi klasami na górnym korytarzu segmentu E. Wystawa, na tle której odbywała się lekcja, przedstawiała burzliwe losy I Rzeczpospolitej: od światłych reform ostatniego króla – Stanisława Augusta Poniatowskiego, obrady Sejmu Wielkiego i uchwalenie Konstytucji 3 Maja, przez I, II, i III rozbiór Polski, powstania: listopadowe i styczniowe, I Wojnę światową, aż do Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie ze skupieniem słuchali opowieści o dziejach Polski przedstawianych przez panią Wiolettę Rogut oraz uczniów klasy 3 a, aktywnie uczestniczyli w lekcji trafnie odpowiadając na pytania, które często padały dla lepszego zobrazowania omawianych sytuacji.
Sale lekcyjne i gabinety zostały przystrojone kotylionami. Całości dopełniał portret zadumanego Marszałka.
Również w mieście, na placu przed kościołem przy ul. Czyżewskiego, obchody Narodowego święta Niepodległości zgromadziły tłumy. Jest to miejsce, gdzie rokrocznie mieszkańcy Bełchatowa oddają hołd Ojczyźnie i tym, którzy za jej wolność oddali najcenniejszą ofiarę – życie. W obecności licznych pocztów sztandarowych (instytucji, szkół, organizacji społecznych i politycznych) zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień. Pod pomnikiem Peowiaków ochotników miasta Bełchatowa poległym w walce o niepodległość Polski ź9ź8 – ź920 zostały złożone kwiaty, w symbolicznych biało – czerwonych barwach. Naszym pocztem sztandarowym opiekował się pan Dariusz Cienkowski.


Bieg Niepodległości w Bełchatowie.


Uczniowie z bełchatowskich szkół po raz kolejny wzięli udział w tradycyjnym Biegu Niepodległości, który tak jak w latach ubiegłych odbył się w parku miejskim, przy Muzeum Regionalnym. W wyścigu wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Również uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w tym biegu zajmując odpowiednio miejsca:
Wiktoria Grabarz z 2a – IV miejsce
Krystian Cypel z 3d – V miejsce
Wojtek Felisiak z 3b – X miejsce


Próbny egzamin gimnazjalny


W dniach 23 – 25 listopada 20ź6r. uczniowie klas II i III przystąpili do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego programu wydawnictwa NowaEra, które przygotowało arkusze zadań na wzór tych z CKE. Pierwszy dzień - część humanistyczna, a więc język polski, historia i wos. Kolejne dni to zmagania z matematyką i przedmiotami przyrodniczymi, a następnie z językami obcymi j. angielski i j. niemiecki). Egzamin próbny ma również na celu zaznajomienie uczniów z zasadami przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz sposobem kodowania i pracy z arkuszem.


Miejski Konkurs Plastyczny


W grudniu został rozstrzygnięty Miejski Konkurs Plastyczny organizowany przez naszą panią pedagog Annę Studziżur.
Organizacja konkursu pod tytułem „Alkohol? – to nie dla mnie” była realizacją projektu w ramach programu profilaktycznego własnego „Maciejka”. Celem konkursu było uświadomienie młodym ludziom, jakie zagrożenia wynikają z picia alkoholu oraz jego wpływu na organizm człowieka, kształtowanie w młodzieży pozytywnych postaw społecznych wobec szerzącego się zła. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą zarówno jeśli chodzi o interpretację tematu, dużą wiedzą na temat szkodliwości picia alkoholu, kreatywnością .jak i różnorodnością technik plastycznych. Podium zostało zdominowane przez uczennice naszej szkoły:
I. miejsce – Julia Stasiak
II. miejsce – Natalia Studziżur
III. miejsce – Zofia Rojek


MiKOŁAJKI


Szósty grudnia. Chociaż za oknami nie ma śniegu, a pogoda zapowiada raczej wizytę wielkanocnego zająca, to wyraźnie wyczuwa się nastrój świąteczny. Wszyscy oczekują przybycia świętego Mikołaja. Ale gdzie się podział święty Tego nikt nie wie. Szkołę odwiedziły jego Elfy, a właściwie urocze Elfki w charakterystycznych czerwonych czapach. Rozbiegły się po szkole. Zaglądały w każdy kąt.


KOLĘDOWANIE


Ostatni grudniowy dzień w szkole uczniowie Naszego gimnazjum spędzili w świątecznych nastrojach, ze śpiewem na ustach i opłatkiem w ręku. W tym dniu uczestniczyli w jasełkach. Wystawiane z okazji święta Bożego Narodzenia przedstawienie to szczególne spotkanie. Ma zawsze swój niepowtarzalny nastrój, jest inne niż pozostałe uroczystości szkolne, dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń.
W tym roku inscenizację jasełek pod tytułem „Boże Narodzenie świętem człowieka” przygotowała młodzież pod kierunkiem pani Bożeny Dymus, a oprawę muzyczno – plastyczną – pani Barbara Łukasińska.
Na tle choinki i pięknie przybranego stołu oraz żłóbka pojawiły się biblijne postacie związane z przyjściem na świat Jezusa Chrystusa.


WYCIECZKA


Dnia 9 marca 2017r. dzięki finansom uzyskanym ze Starostwa Powiatowego w Bełchatowie nasza placówka zorganizowała wycieczkę do Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie dla 49 uczniów. Po dotarciu na miejsce uczestnicy wycieczki podziwiali pobliski Stadion Narodowy. Każdy uczeń w trakcie 3 godzinnego zwiedzania wystaw w Centrum Nauki kierował się swoimi indywidualnymi zainteresowaniami. Podczas wycieczki panowała miła atmosfera, wszyscy byli zadowoleni i wyrazili chęć ponownego odwiedzenia tego miejsca.


Obudźmy wiosnę w nas


"Obudźmy wiosnę w nas" to hasło główne spotkania wszystkich klas w sali gimnastycznej 20 marca 2017r.
Uczniowie i ich wychowawcy bawili sie z okazji I Dnia Wiosny.
Liczył się udział i dobra współpraca.

Spotkanie przygotowały panie Bożena Anczykowska, Katarzyna Mnich i Jolanata Makowaska

Oto zwycięski wierszyk:
Niech w naszych sercaxch będzie las.
Niech w naszych myślach kwiaty kwitną.
Niech cieszą barwą zieloną, czerwoną, błękitną.
Cieszmy się wszystkim co jest dookoła
i niech jak najszybciej zakończy się szkoła!
Robert Wójtowicz


„ Szkolny Konkurs pt .Ekologiczna sztafeta – 4 x odzyskaj tworzywa sztuczne”


dla uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3 w Bełchatowie

W kwietniu 2017r. odbył się w szkole konkurs pn. „Ekologiczna sztafeta – 4 x odzyskaj tworzywa sztuczne”. Uczniowie, którzy wzięli w nim udział zabawili się w skojarzenia i powiązali dyscypliny sportowe z ekologicznym sposobem postępowania z opakowaniami. Każdy z uczestników konkursu mógł zgłosić 1 pracę z 4 ekologicznymi hasłami. Do jury konkursu wpłynęły 54 prace.

Nagrodzeni zostali następujšcy uczniowie naszej szkoły:
Igor Kaźmierczak
Komorowski Mateusz
Panaszek Alan
Klimczak Sandra
Raj Natalia